O Farmu Dolina sa stará celá linka SIP

Či už sú to denné prírastky, alebo dojivosť, jedným z faktorov ovplyvňujúcich ekonomiku živočíšnej výroby je aj technika na zber krmovín. Cieľom každého poľnohospodára, zaoberajúceho sa živočíšnou výrobou, by tak malo byť efektívne a kvalitné dorábanie krmovín, čomu v značnej miere dokáže napomôcť aj kvalitná technika. Na trhu nájdeme množstvo špecialistov na krmovinársky segment strojov. Jedným z nich, ktorý oslovuje slovenských zákazníkov čoraz viac je slovinský výrobca SIP, ktorý na našom trhu zastupuje spoločnosť AGRI CS Slovakia. Jedným zo spokojných zákazníkov značky je aj Ing. Miroslav Bobek, samostatne hospodáriaci roľník z Trnavy, ktorý sa pred dvoma rokmi rozhodol pre kúpu krmovinárskej linky od našej spoločnosti.

7-(1).jpg

Poľnohospodárstvo ako hobby

 

Ing. Miroslav Bobek bol kedysi členom predstavenstva Roľníckeho družstva podielnikov Koš. V minulosti viedol farmu v Malých Karpatoch a poľnohospodárstvo ho ako koníček nesmierne bavilo. A tak keď po čase prišla možnosť odkúpiť majer Dolina v tesnej blízkosti Trnavy, odkiaľ pochádza, neváhal. „Rozhodli sme sa tak premiestniť všetku našu činnosť na jedno miesto. Na miesto kde budeme chovať zvieratá, dorábať produkty živočíšnej výroby a venovať sa prípadne aj predaju z dvora. A po rekonštrukcii objektov patriacich ku farme možno aj prenajímať zvyšné nevyužívané priestory,“ hovorí majiteľ farmy Ing. Miroslav Bobek a pokračuje: „V rozmere, v akom to teraz robíme je sa jedná o čisto stratovú záležitosť. Dotácie, ktoré dostávame je možné pokladať len za akýsi milodar a tak farmu vedieme v podstate ako naše hobby. Výsledkom nášho hospodárenia produkcia mäsa, vajec a iných produktov pre rodinu a blízkych priateľov. Aj s predajom z dvora je to na Slovensku komplikované, takže sa snažíme robiť to, čo sa dá. Za chod farmy však vďačíme aj tomu, že nie je hlavnou podnikateľskou činnosťou. Tou je autodoprava a dovoz a servis strojov, zdvíhacích montážnych plošín a zariadení, ktorej sa venujeme už tri desaťročia.“

6.jpg

O chod Farmy Dolina, na ktorej nájdeme hydinu, hovädzí dobytok či včely sa Miroslav Bobek stará spolu s manželkou a jedným pracovníkom, keďže zvieratá vyžadujú starostlivosť 365 dní v roku. Aj z tohto dôvodu si boli nútení ku chodu farmy zaobstarať kvalitnú techniku, s ktorou dokážu obhospodáriť všetky zvieratá a pozemky. Farmári z Doliny obrábajú 20 ha pôdy v Malých Karpatoch, vďaka čomu dokážu vyprodukovať krmivo pre svoje zvieratá. V opačnom prípade by boli podľa slov majiteľa farmy odkázaní na nákup krmiva, pričom v ekologickom poľnohospodárstve má aj takto zdanlivo jednoduchý nákup svoje úskalia. „Na základe našej výmery sme si stanovili, že budeme chovať zatiaľ každý rok 5 kráv a 5 teliatok. Pri väčšom počte zvierat by mohlo byť problémom seno, ktoré sa nám jeden rok podarí dorobiť a v ten ďalší ho už môže byť menej. Vždy musíme myslieť aj na zásoby na ďalší rok. V opačnom prípade by sa vynoril problém s kúpou ekologického sena. To sú nástrahy ekologického poľnohospodárstva,“ hovorí o svojom podnikaní majiteľ farmy.
 

Pôdy, na ktorých „Bobekovci“ dorábajú svoje krmoviny sú vo vzdialenosti zhruba 25 km od farmy, a tak je prakticky nemožné ich priamo spásať. I v prípade menšej výmery tak boli nútení zaobstarať si v podstate kompletnú linku na zber krmovín. Vtedy prišla padla voľba na spoločnosť AGRI CS Slovakia, ktorá má vo svojom portfóliu silnú krmovinársku značku SIP. Ako hovorí samotný roľník, značka ho na základe referencií zaujala, no jeho výber nespočíval len v nej samotnej. Najpodstatnejšia vec je podľa jeho slov dostupnosť servisu. „Náš dvor a servisné stredisko spoločnosti AGRI CS Slovakia sú od seba vzdušnou čiarou vzdialené možno tri kilometre. Ak dôjde ku poruche stroja a chováte zvieratá, servis potrebujete prakticky okamžite. A potom je tu prístup samotného predajcu. Či vám vie poradiť, zohnať náhradný diel, alebo poskytnúť nadštandardnú službu, ktorá sa v podstate nedá predať. To je vždy je to veľkým plusom pre obchod. Zástupca spoločnosti Patrik Jánoš je šikovný a ochotný človek, na ktorého sa môžeme obrátiť s hocijakou otázkou a on nám vždy poradí.“
 
Unikátne riešenie strojov SIP má podľa výrobcu menšie nároky na ťažnú silu, čím šetrí pohonné hmoty a ponúka vyšší hodinový výkon vďaka zvýšenej pracovnej rýchlosti. Na ovládanie a nastavenie strojov SIP si užívatelia zvykajú veľmi rýchlo a oceňujú kvalitu pokoseného trávneho porastu. Hlasy z praxe, ktorých pozemky poškodzuje zver, hovoria, že systém odpruženia kosenia značky SIP je pri správnom nastavení natoľko prepracovaný, že umožňuje bezpečné kosenie aj pri vyšších rýchlostiach bez rizika poškodenia žacej lišty.
 
Keď majiteľ farmy so zástupcom spoločnosti spolu špecifikovali linku na zber krmovín v roku 2021, zamerali sa na to, aby bol farmár v jednom pracovnom dni boli schopný urobiť všetko, čo potrebuje. Postupne tak počas roka na Farmu Dolina pribudli traktor Case IH Farmall 85A, žací stroj SIP Silvercut DISC 300 S, zhrňovač SIP STAR 700/22 T a lis na okrúhle balíky Case IH RB 344. Traktor Farmall, ako priznáva jeho majiteľ, ho oslovil najmä cenou. Pri jeho konfigurácii bola samozrejmosťou jeho výbava čelným nakladačom, keďže mal pracovať v živočíšnej výrobe. „Dnes by som ho zrejme dovybavil aj predným vývodovým hriadeľom a odpružením, keďže som časom sám prišiel na to, na čo všetko ho dokážeme využiť. Čo sa týka značky SIP, zatiaľ som so strojmi tejto značky nadmieru spokojný. Žací stroj Silvercut DISC 300 S robí svoju prácu mimoriadne dobre, čo vidno aj na kvalite posekanej krmoviny. Navyše, práca s ním je jednoduchá a jeho chod bezproblémový.
Čo sa týka zhrňovača SIP STAR 700/22 T, tu sa musím poďakovať predajcovi, že pre nás zvolil 7 metrový pracovný záber. Tým, že sa jedná o dvojrotorový zhrňovač so stranovým ukladaním riadku, dokážem si urobiť riadok aj zo 14 metrov, čo je výhodné, keď máme na pozemku málo hmoty. Jeho natáčací mechanizmus kolies umožňuje presné nasledovanie traktora aj v zákrutách, takže je s ním napriek jeho relatívne veľkej dĺžke jednoduché manévrovať. Navyše, pokiaľ sa o pôdu staráte, bránite a vyzbieravate kamene, vráti sa vám to v podobe možnosti jazdiť vyššou pracovnou rýchlosťou, a to ako so zhrňovačom, tak aj so žacím strojom,“ dodáva na záver samostatne hospodáriaci roľník Ing. Miroslav Bobek.