Windrower bol môj vysnívaný stroj

Lukáš Kráľ sa živí poskytovaním služieb v poľnohospodárstve. Radí sa medzi fanúšikov moderných, neopozeraných technológií a je prvým majiteľom samojazdného riadkovača MacDon.
Lukáš Kráľ sa už od roku 2008 živí poskytovaním služieb v poľnohospodárstve a radí sa medzi fanúšikov moderných, neopozeraných technológií. Hlavnou ponúkanou činnosťou jeho rodinnej firmy je predovšetkým zber obilnín, olejnín, zrnovej kukurice, slnečnice a sóje. Svojim zákazníkom je však schopný ponúknuť kompletné poľnohospodárske služby na kľúč pre celú farmu zahŕňajúcu siatie, hnojenie alebo ochranu rastlín. Vlastní štyri kombajny CASE IH s lištami MacDon. Zároveň sa na základe svojich skúseností začína zaoberať regeneratívnym poľnohospodárstvom a ponúka zákazníkom aj siatie technológií Strip Till a No Till. Od minulého roka je tiež prvým hrdým majiteľom samojazdného riadkovača MacDon Windrower.
 
„Moja filozofia podnikania bola vždy taká, že chcem svojim zákazníkom ponúknuť niečo, čo nikto iný nerobí. Nájsť dieru na trhu, nemať konkurenciu a odvádzať dobrú prácu.“ 

Návrat k pozabudnutej technológii dvojfázového zberu

V súčasnej dobe sa mnohí poľnohospodári vracajú k zabudnutej technológii dvojfázovej úrody. Výhody dvojfázového zberu vidia predovšetkým v nižšej zberovej vlhkosti, nižších stratách, vyššej klíčivosti. „Najväčším problémom zberu je vysoká vlhkosť. Pokiaľ zberáte príliš vlhkú hmotu, začne sa vám upchávať stroj. Strácate čas, palivo, aj úrodu, pretože aj keď dokážete z rastliny vymlátiť semienko, to sa prilepí na vlhkú hmotu a spoločne s ňou odíde z mlátičky von. Počas dvojfázového zberu sme schopní sa dostať zo 40% až na 12%-nú vlhkosť. Vďaka tomu môžeme bezproblémovo zožať v podstate čokoľvek,“ vysvetľuje Král, ktorý dvojfázový zber ponúka svojim klientom už 12 rokov.

Zároveň popiera, že by dvojfázový zber mohol narušiť dážď: „Každý si myslí, že keď podsekne rastlinu a ona zmokne, má problém. Ale podľa mňa, čo zmokne, tak tiež uschne a je úplne jedno či to leží na riadku alebo stojí v ňom.“ V tejto súvislosti tiež poukazuje na to, že technológia dvojfázového zberu je veľmi obľúbená v severnejších oblastiach ako je Kanada, sever Spojených štátov , Anglicko alebo Dánsko. Teda v štátoch s podstatne vyššími zrážkami.
„Historicky sa tu žalo dvojfázovo a v dôsledku stále sa sprísňujúcich legislatívnych podmienok sa tak bude musieť žať aj v budúcej. Aj keď sa niekomu môže zdať, že dvojfázový zber sa nemusí kvôli dvojnásobnému počtu prejazdov vyplatiť, ja to vidím inak. Sú to síce dva prejazdy, ale pri oboch máte oveľa nižšiu spotrebu, ako keď zberáte kombajnom čiastočne zelenú rastlinu. Je oveľa pohodlnejšie podseknúť plodinu, nechať ju dozrieť na riadku a potom žať homogénnu hmotu. Dosiahneme najvyšší možný výnos s najnižšou spotrebou a opotrebovaním kombajnu.“
 
Lukáš Král, poskytovateľ poľnohospodárskych služieb

Majiteľ prvého Windroweru v ČR

MacDon Windrower bol pre Lukáša Kráľa dlhú dobu vysnívaný stroj. Prvýkrát ho mal možnosť vidieť na výstave v Hannoveri a hneď vedel, že ho musí mať: „Keď si do stroja sadnete, okamžite spoznáte, že rovnako ako je značka MacDon technologicky na špičke medzi pásovými lištami, je na špičke aj medzi riadkovačmi pre dvojfázový zber. Bohužiaľ som si naňho musel ešte pár rokov počkať, pretože v tej dobe nebol prispôsobený na jazdu po našich pozemných komunikáciách.“

Stroja sa dočkal. Spoločnosť AGRI CS v minulom roku MacDon Windrower uviedla na slovenský trh a Lukáš Kráľ bol prvým hrdým majiteľom tohto stroja v Českej republike. Počas minulého leta mal možnosť si ho vyskúšať a z hrdosťou hovorí, že zatiaľ nenarazil na niečo, čo by Windrower nedokázal zožať: „Aj veľmi poľahlá ďatelina, ktorá bola približne o 14 dní prerastená a pri dotyku jej už padali hlávky, sme dokázali veľmi šetrne nasekať s minimálnymi stratami. A v tom okamihu som vedel, že som si vybral dobre.“

Prirodzená dezikácia ako cesta k vyšším výnosom

„Sklízecí technika mívá problém v situaci, kdy i přesto, že je klas zralý, je zbytek rostliny stále zelený. To se děje paradoxně v okamžiku, kdy se dobře staráte o půdu a rostlina má vše co potřebuje. Myslím tím, že pěstujete meziplodiny, hnojíte organickými hnojivy jako je třeba kompost, chlévská mrva, která váže vodu. V těchto případech se stává, že i když už má zrno parametry vhodné ke sklizni, zbytek rostliny je stále zelený,“ vysvětluje Lukáš Král situaci, kdy zelené části rostliny mohou výrazně zkomplikovat sklizeň tím, že ucpávají sklízecí mlátičku, zpomalují její výkon, zvyšují spotřebu a snižují výnosy, „přesně tohoto se můžeme vyvarovat tak, že rostlinu podsekneme. Tím v ní přerušíme přívod vody a zahájíme přirozenou desikaci. Následně pak sbíráme ideálně suché zrno i slámu. Zrno se nám nevrací zpět na pole, takže máme minimální ztráty."

„Windrower lze využít i šetrnému sečení rostlin určených ke krmení dobytka, kde jedním přejezdem posečeme a uložíme na řádek hmotu, bez jakýchkoli příměsí. Celou tu sklizeň může obstarat jeden člověk s minimální spotřebou. Touto technologií jsme schopni také ekologicky eliminovat množení plevele na poli, kdy je cena služby srovnatelná s desikací,“ vyjmenovává další možné výhody dvoufázové sklizně Král.

Porovnanie s pásovou lištou MacDon D1X na traktore

Spoločnosť MacDon ponúka pre dvojfázový zber aj lištu D1X, ktorá je zachytená v trojbodovom závese traktora. „Nákup lišty D1X som tiež zvažoval. Jej bezpochybnou výhodou je cena, ktorá je oveľa nižšia ako nákup Windroweru. Človek je ale veľmi obmedzený technickými parametrami traktora ako je rázvor kolies alebo svetlá výška traktora. Tým pádom sa hodí skôr na nižšie porasty. Niekomu môže stačiť, ale ja si neviem predstaviť, že by som s ňou kosil napríklad repku,“ hodnotí Kráľ, ktorý podľa svojich slov potrebuje stroj, ktorým dokáže zožať čokoľvek, kvalitne, v akýchkoľvek podmienkach a za najnižšiu cenu. A presne v tomto mu vyhovuje MacDon Windrower.