Novinky značky Pichon a zlatá medaila za inovácie z veľtrhu SIMA 2022

Popularita značky Pichon stúpa nahor. Aktuálne je v TOP 3 medzi technikou na aplikáciu statkových hnojív. Stroje sa dočkali série inovácií a firma prichádza s novinkami na rok 2023.
Francúzska spoločnosť Pichon pôsobí viac ako 50 rokov v oblasti vývoja a výroby strojov na aplikáciu statkových hnojív. Od roku 2019, kedy ju kúpila spoločnosť Samson Agro, zažíva opäť výrazný rast. Aj v Českej a Slovenskej republike popularita tejto značky, predovšetkým rozmetadiel, stúpa nahor. Aktuálne je Pichon v TOP 3 medzi technikou na aplikáciu organických hnojív. Stroje sa dočkali radu inovácií a firma prišla s novými rozmetadlami radu MK a cisternami SV pre rok 2023. Rozmetadlá získali hneď zlatú medailu na SIME 2022.

Pichon si buduje svoje pevné miesto medzi českými a slovenskými poľnohospodármi a podnikmi. V tomto roku dodal na česká trh 60 stojov, kedy sa dlhodobo najobľúbenejším modelom stáva rozmetadlo M1350 s objemom 13 m3. Aby však obstála, neustále pracuje na inováciách, nových produktoch a technických riešeniach. Teraz prichádza s inovovanými rozmetadlami radu Pichon MK a cisternami SV, ktoré budú dostupné pre slovenský trh prostredníctvom predajnej siete AGRI CS Slovakia už v polovici roku 2023.
 

Inovovaný rad rozmetadiel MK

Nový produktový rad rozmetadiel ponúka celkom trinásť modelov s objemom od 10 do 24 m3. Pracovný záber pri väčších modeloch je až 24 metrov. Sú navrhnuté tak, aby vyhovovali rozmetávaniu hutných aj ľahkých materiálov (hnoj, komposty, suchý aj mokrý trus, zelené hnojenie atď.). Plne pozinkované rozmetadlá sú vhodné pre intenzívne použitie, ako pre menších farmárov, tak aj družstvá či podniky poskytujúce služby. Napríklad modely MK20, MK25 a MK30 sú určené najmä pre menšie a stredné farmy v horských alebo ťažko prístupných oblastiach.
Hlavnou inováciou je rozmetávací stôl PRECISIUM, ktorý sa skladá z dvoch horizontálnych rozdružovacích valcov a rozmetacích diskov. Tie zaisťujú vynikajúce priečne rozloženie rozmetávaného materiálu na maximálnu šírku až 24 metrov v závislosti od hustoty. Rozmetací stôl je možné pripevniť k zadnému rámu rozmetadla a možno ho ľahko namontovať a demontovať (počnúc modelom MK35), vďaka čomu je rozmetadlo ešte univerzálnejšie oproti pôvodnému modelu. Každý typ valcov má svoje vlastné uplatnenie. Rozmetací stôl Precisium je možné vybaviť pravými, alebo ľavými deflektormi.
Rozmetadlá Pichon vďaka priemeru vertikálnych rozmetávacích valcov 1 035 mm patria medzi najväčšie na trhu. Táto veľkosť zaisťuje veľmi dobré drvenie a optimálnu rovnomernú aplikáciu hnoja. Rozmetadlá tiež dostali nový dizajn. Konštrukcia nadstavby maximálne využíva naložený objem a uľahčuje aplikáciu hnoja. Úzku nadstavbu dopĺňa vysoký zadný rám a zvislé valce s veľkým priemerom. Takto riešená konštrukcia zabraňuje návratu hnoja späť do korby rozmetadla.
Keď upravujete aplikovanú dávku, optimalizujete svoj výstup. K rozmetadlám Pichon MK sa ponúkajú elektrohydraulické ovládacie jednotky a dotykové displeje. Pomocou displeja je možné ovládať napríklad otváranie alebo zatváranie gilotínových dverí, spúšťanie a vypínanie podlahového dopravníka alebo je možné nastaviť automatický režim.

Zlatá medaila zo SIMI 2022

Inovované rozmetadlá sa predstavili na medzinárodnom poľnohospodárskom veľtrhu SIMA 2022 na domácej pôde a získali zlatú medailu za analyzátor Opti-Sensor, ktorý slúži na analýzu pevných organických hnojív. SAMSON GROUP vyvíja prvý NIR senzor na meranie hladiny sušiny a hodnôt NPK v pevných organických hnojivách (hnoj, kompost atď.) v reálnom čase. Ide o spoločný projekt vedený spoločnosťami Samson Group, INRAE ​​a Photon Lines. Cieľom bolo vyvinúť integrovaný spektroskopický systém pre kvantifikáciu živín obsiahnutých v hnoji.
Opti-Sensor je integrovaný do bočnice rozmetadla. Využíva blízku metódu infračervenej spektroskopii, ktorá sa používa v poľnohospodárstve najmä pokiaľ ide o NIR senzory. Vzorky sa odoberajú pravidelne. Výsledky sú porovnávané s databázou EPSOLYS a pomáhajú určiť obsah sušiny a dusíka, uhlíka, fosforečnanu a draslíka. Meranie je vykonávané v reálnom čase pri rozmetávaní. Hnoj je vysoko heterogénny, takže zatiaľ nie je možné zaručiť rovnomerné rozmetávanie. Kvantitatívna analýza živín nakoniec umožní riadiť rozmetanie jednej zo zložiek podľa potreby. Vďaka Opti-Sensoru bude obsluha môcť využívať organické hnojivá naplno a bude eliminovať predávkovanie alebo nedostatočné dávkovanie na každom hektári. Táto inovácia zníži náklady na minerálne hnojivá a zníži dopad rozmetávacích operácií na životné prostredie.

Aj cisterny prešli množstvom inovácií

Spoločnosť Pichon uvádza na trh aj nový rad aplikačných cisterien SV. Cisternu je možné nakonfigurovať presne podľa zákazníkových predstáv. Novinkou je integrovaný rám s tandemovým podvozkom so vzdialenosťou náprav viac ako 1,8 m. Vďaka tomu majú cisterny nižšie ťažisko a celkovú hmotnosť 28 ton, čo je o 4 tony viac ako je na trhu v tejto kategórii bežné. Hlavným posunom je ovládanie pomocou dotykovej obrazovky v kabíne traktora. Nový systém iControl umožňuje pohodlne ovládať všetky funkcie cisterny vrátane joysticku. Nové ovládanie má zautomatizovať čerpacie procesy a samotnú aplikáciu. Nevyhnutným prvkom, na ktorý sme už zvyknutí, je kompletné vnútorné aj vonkajšie pozinkovanie cisterien, aby sa maximalizovala životnosť stroja. Novo majú cisterny tiež vyššiu štandardnú výbavu a rozšírilo sa portfólio ponúkaného príslušenstva.